A Liberálisok határozottan elutasítják a felsőoktatási törvény diszkriminatív, Magyarország érdekeivel ellentétes módosítását, és még idejében figyelmeztettek annak várható súlyos nemzetközi következményeire. Azóta beigazolódott, hogy nem csak a nemzetközi tudományos élet, de külföldi meghatározó politikai vezetők is felháborodottan reagáltak a miniszterelnök által kierőszakolt lex CEU-ra.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma tiltakozott és megbízottakat küld Budapestre. A német kancellár és a szövetségi elnök, valamint az Európai Bizottság elnöke és számos más politikus bírálta a törvényt. Az Európai Bizottság jövő héten részletesen foglalkozik a kérdéssel és megvizsgálja, hogy milyen eljárást indítson az ügyben. A Fidesz pártcsaládjában, az Európai Néppártban is jelentős vihart váltott ki ez a törvény, és egyre többen már az értékrendjét feladó Fidesz kizárását szorgalmazzák.
Ezek az ismert körülmények nyomatékosítják Fodor Gábornak, a Liberálisok elnökének Áder János köztársasági elnökhöz intézett azon kérését, hogy az államfő a törvényt ne írja alá, és kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. Az egyetlen esély arra, hogy Magyarország elkerülje a súlyos következményeket, ha az Alkotmánybíróság megállapítja a felsőoktatási törvény egyébként is nyilvánvaló alkotmányellenességét. A Liberálisok bíznak a köztársasági elnök józan ítélőképességében és hazánk érdekeihez való hűségében.