Elkezdődtek a 2016-os paralimpiai játékok versenyei. Az esélyegyenlőség, az egyenlő bánásmód kultúrája – sajnálatos módon – nem fejlődött ki hazánkban, azonban a Fidesz soha nem látott mélységekbe taszította a fogyatékossággal élők helyzetét. Ezt látjuk visszaköszönni a paralimpikonokkal való bánásmódban.
2015-ben Deutsch Tamás jelentette ki, hogy „nem az egyenlősdi híve”, és szerinte nem jó megoldás a 2004-ben bevezetett szabály, amely alapján a parasportolók ugyanakkora díjazásban részesülnek a paralimpián nyert érmekért és helyezésekért, mint ép társaik. Ezt azután nyilatkozta, hogy a fogyatékossággal élő sportolóink a Gerevich-ösztöndíjakat sem kapták meg hónapok óta. Hiába a vezetőcsere, Szabó László elnöksége alatt sem képviselték megfelelően a fogyatékossággal élő sportolókat. Sőt, a helyzet rosszabbodott: a magyar kormány szerint fele annyit ér egy parasportoló, mint egy ép.
A Magyar Paralimpiai Szövetség büszke arra, hogy 2016 januárjában 56%-kal emelték a parasportolók Gerevich-ösztöndíj keretét, csakhogy az interneten fellelhető források alapján, ez a szám egyéni szintre lebontva rémítően kevés. Az ösztöndíjból részesülő sportolók 20 és 50 ezer forint közötti havi juttatást kaphatnak, ez kiemelkedő sportteljesítményekért, világversenyen elért érmek, helyezések után járhat. Ha feltételezzük, hogy lineárisan növekedett az egyes sportolóknak járó juttatás, ez fejenként 31.200 és 78.000 forint közti összeget jelent. Az átlagos ösztöndíj nem éri el a közmunkáért járó bért sem. Ők azok a sportolók, akik nem részesülhetnek ugyanakkora díjazásban sem, mint ép társaik, ha olimpiai dobogóra állnak.
Fél embernek fél pénzt? Ez képtelenség! A paralimpikonjaink ugyanazt a díjazást érdemlik, mint egészséges társaik! Éppen akkora – ha nem nagyobb – hősök, mint az olimpikonjaink. A Fidesz által javasolt rendszer az ország szégyene.
Bősz Anett, ügyvivő