Mint az kiderült, az Magyar Kereskedelmi Bank a Letelepedési kötvények bizniszébe még az utolsó pillanatban belép.
Pontosan értjük a közgazdaságtan alapjait, így nem okoz gondot számunkra, hogy értelmezzük a Marshall-kereszt fényében a kereslet és a kínálat alakulását. Magától értetődő, hogy ha egy termékre ugrásszerűen megnő a kereslet, akkor a kínálat bővítésének érdekében könnyedén jelenhetnek meg új piaci szereplők is. Amennyiben ez a piac a letelepedési kötvények piaca, akkor viszont az alapvető közgazdaságtani összefüggések mögé is szükséges látnunk.
A letelepedési kötvények ügye ugyanis egyrészt magyar nemzetbiztonsági, másfelől viszont az Európai Unió egész területére vonatkozó kockázatot rejt magában. Az már eddig is kiderült, hogy a magyar illetékes hatóságok kapacitása súlyosan elégtelen ahhoz, hogy biztonsággal ki lehetne jelenteni, az eddig érkezett, közel 16000 (tizenhatezer) igazi gazdasági bevándorlóról, hogy nem jelentenek veszélyt, sem Magyarország, sem az Európai Unió számára. Miután efelől nem lehetünk nyugodtak, további meglapozott félelmekre adhat okot az az információ, hogy az MKB piacra lépésének hátterében valami újdonsült kötvény-vásárlási hullám kezdődött még gyorsan, a kötvények forgalmazásának szüneteltetése előtt.
Egy ilyen hullám azt jelenti, hogy az eddigi átvilágítási nehézségek csak fokozódnak, a nemzetbiztonsági garanciákat legjobb esetben is csak formálisan tudják produkálni a hatóságok, ám a gyakorlatban, érdemi szűrés egyszerűen nem tud történni.
Így tehát a kormány gyűlöletkeltő retorikájával ellentétben továbbra sem az esetlegesen a határ környékén megjelenő, segítségre szoruló menekültekben látjuk a valódi kockázatot, hanem a Rogán-kötvényekkel Európát elárasztó gazdasági bevándorlókban, akik között már eddig is feltűnt több kétes, máshol körözés alatt álló személy is. Arra gondolni sem merünk, hogy az átvilágítási folyamat nehezítése mögött esetleges orosz érdekek és utasítások állnának.
Sermer Ádám a Liberális Fiatalok Társasága (LiFT) elnöke