A kormány súlyos pénzeket költ arra, hogy átformálja a magyarok gondolkodását, de arra nem fordít kellő figyelmet, hogy a kultúra mindenkié lehessen. Számos településen nem tudják használni a kultúrházakat, mert azok romosak. Számos település nem tudja használni a kultúrházat, mert nincs forrás rendezvényekkel megtölteni azt. A kormányzatnak nem tetsző művészek kivéreztetése zajlik.
Abból a 100 milliárd forintból, amik a kék plakátokban, különböző kormányzati gyűlöletkeltő kampányokban fekszenek, fel lehetett volna virágoztatni az ország kulturális életét. Az Orbán-kormány kultúrharca azt eredményezte, hogy a jelenlegi hatalom önkényesen válogat művészet és művészet közt. A kultúrát éppúgy a saját képére kívánja fordítani a kétharmad, ahogyan az alaptörvényt, az oktatási rendszert, vagy a társadalom egészét.
Az önkormányzatok kivéreztetése, a kultúrházak, kulturális központok lezüllesztése mind ebbe az irányba mutatnak. A kultúra nem fölülről építkező monstrum, amelyet központilag lehet irányítani. A kultúra úgy lesz mindenkié, hogy szabadon hagyják lélegezni a szereplőit, művelőit. A Liberálisok szerint:
1. Haladéktalanul újra kell gondolni a Nemzeti Alaptantervet, visszahelyezni bele a médiaismeretet, mozgóképkultúrát, figyelni arra, hogy az újabb generációk úgy ismerjék meg a történelmet és az irodalmat, hogy az ne legyen egyoldalú, ne öntsék le ideológiai mázzal. Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon információt befogadni, feldolgozni, és kiválasztani sok közül, ami neki tetsző.
2. Demokratizálni kell a kultúrát, a kulturális életet. A kultúra, ha úgy tetszik, egy alulról jövő kezdeményezés, amit a kormányzat, felülről érkező intézkedésekkel, támogatásokkal, ösztönzőkkel, pályázatokkal segíthet. Amennyiben a fentről lefelé építkező folyamatot arra használják, hogy a társadalomra egyetlen politikai oldal által meghatározott kultúrpolitikát erőltessenek, a művészeti élet megfullad.
3. Forrásokat kell átcsoportosítani a helyi közösségeknek. A kormányzati propagandára elszórt milliárdokat a kultúrára, azon belül pedig az egyes települések kulturális életére lehetne fordítani.
A kultúra mindenkié. A kultúra nemzeti alap. A kultúrán keresztül sok társadalom tanult meg olyan értékeket, amelyek mára az életük részévé váltak. A közösség közös értékeivé. Más kultúrát megismerni nem pusztán azért jó, mert a műveltségünket fokozza, de azért is, mert a világismeretünkön keresztül, a saját hazánkon is többet és hatékonyabban tudunk építeni. A jelenlegi kormány ennek az ellenkezőjét valósítja meg. Emiatt nincs mit ünnepelnünk a magyar kultúra napján.
A kultúra nemzeti alap – sajtótájékoztató a magyar kultúra napján
Közzétette: Bősz Anett – 2020. január 22., szerda
Kép forrása: Civilhetes