A Liberálisok szerint méltatlan 1956 emlékéhez, amit a kormány a történelemkutatással, illetve annak tudós képviselőivel tesz. ’56 szellemisége éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy a történelmet hatalmi eszközökkel nem lehet meghamisítani, diktatórikus eszközök a múltat nem tudják megmásítani.
A kormány éppen az 1956-os forradalom 55. évfordulóján döntött arról, hogy a Nagy Imre újratemetése után létrejött 1956-os Intézet Közalapítványt megszünteti. És éppen a forradalom 59. évfordulója előtt néhány nappal derül ki, hogy a kormányközeli, jobboldali kutatóhelyet, a Veritas Intézetet a kormány újabb jogkörökkel, kedvezményekkel ruházza fel.
A Liberálisok úgy vélik, az autoriter államrendszer újabb példája az, ahogy a kormány már a történelmünket, múltunkat is saját politikai érdeke szerint igyekszik közvetíteni. Erre a Veritas Intézet létrehozása mellett példa a Szabadság téri megszállási emlékmű felállítása, a Holokauszt Emlékév számos botránya, a Sorsok Háza projekt, a Horthy-kultusz újraélesztése, vagy éppen a szélsőséges politikai nyilatkozatairól is ismert Schmidt Mária kormánybiztosi kinevezése az 56-os emlékév élére. De ide sorolható Rainer M. János, az 56-os Intézet vezetőjének elhallgattatása is, kinek ,,nagyimrés narratívája” nemkívánatos lett a közmédiában.
A Liberálisok szerint a kormány már számos kísérletet tett a múlt átértelmezésére, a történelemhamisításra, s ebben nem vezérli más, mint saját hatalmi arroganciája, a kormányzati gőg, a demokratikus értékrend semmibevétele, a társadalmi párbeszéd mellőzése, a politikai érdek. A tudós társadalom, a pedagógusok, a demokraták közös felelőssége, hogy a jövő generációja torzítások nélkül, politikai befolyástól mentesen ismerhesse meg történelmünket.
Leave a Reply