Fodor Gábor törvénymódosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek annak érdekében, hogy látássérültek számára is hozzáférhetőek legyenek egyes tévéműsorok. Az ún. audio-narrációs hozzáférés biztosítását – amely egy narrátor közvetítésével tenné élvezhetővé a tévéműsort – a tervezet kötelezően írná elő a közszolgálati, ill. a legnagyobb közönségaránnyal rendelkező médiumok számára (RTL Klub, TV2) kezdetben napi egy filmalkotás esetén.
A szabályozás bevezetése nem róna plusz költséget a tartalom-előállítókra, ráadásul ez évtől a Színház- és Filmművészeti Egyetem is elindította az audio-narrációs OKJ-s képzését, ahonnan évről-évre felkészült, gyakorlott narrátorok kerülnek majd ki. A hazai nagy kábelszolgáltatóknak sem kellene külön infrastruktúrát fejleszteni ehhez, hiszen rendelkezésre áll az a sáv, ahová egy egyszerű gombnyomással átkapcsolva elérhetővé válna a tartalom.
Magyarországon a vakok és gyengénlátók száma több mint 80 ezer, jelenleg ők ki vannak zárva az olyan egyszerű élvezeti forrásokból is, mint egy izgalmas film, egy leíró dokumentumfilm vagy egy színházi előadás. A törvényjavaslattal ennek a 80 ezer embernek tehetjük minőségileg teljesebbé a mindennapjait, hasonlóan Angliához, vagy számos nyugat-európai országhoz, ahol ez a szolgáltatás már működik, napi gyakorlat.
A törvénytervezet benyújtása mellett a Magyar Liberális Párt a Színház- és Filmművészeti Egyetem jóvoltából gyakorlatban is bemutatta tegnap, hogyan működik az audio-narráció. Az Ódry Színpadon A brémai muzsikosok c. narrációs előadására hívott meg a párt országgyűlési képviselőket azért, hogy személyesen győződhessenek meg az ügy fontosságáról és hogy akár konszenzusos szavazás is kialakulhasson az esélyegyenlőség biztosítása jegyében az Országgyűlésben.
Leave a Reply