A „Kire szavazzanak a liberálisok?” című rendezvénysorozat vendége Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke volt. A beszélgetést a fórum házigazdája, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója, Tóth Csaba vezette.
Közös listára, közös miniszterelnök-jelöltre van szükség
Az első kérdésre válaszolva Fodor Gábor elmondta, hogy miután a társadalom többsége változást akar, még mindig van esély arra, hogy a pártok összefogásával ez megvalósuljon. Ennek kulcsa továbbra is a közös lista, közös miniszterelnök-jelölt és a koordinált egyéni jelöltek – hangsúlyozta a Liberálisok elnöke, hozzátéve: a többség kormányváltást szeretne. Fodor Gábor szerint ez nem lehetetlen, de ha az ellenzék mégsem győz, még mindig ott van célként a kétharmados Fidesz-többség megakadályozása. Ehhez is széleskörű összefogásra van szükség, melynek első lépését a Magyar Szocialista Párt, a Pártbeszéd és a Magyar Liberális Párt már megtette, és bár formális, aláírt szerződés még nincs ezen pártok között, de jó esély kínálkozik arra, hogy ez hamarosan megtörténjen.
A három párt elkötelezett a megállapodásban
Tóth Csaba arra volt kíváncsi, hogy a Liberálisok miért mindig a baloldali pártok szövetségeseként lépnek fel. Fodor Gábor válaszában azt emelte ki, hogy elveiket illetően sok azonosság mutatkozik, és ez megteremti az alapot ahhoz, hogy közösen gondolkodjanak. A három pártnak már voltak eddig is közös fellépései, a tavalyi évet például együtt, egy közös sajtótájékoztató formájában zárták, hogy világos legyen az üzenet: a három párt elkötelezett a megállapodásban. Megmutatták, hogy minden probléma, nehézég mellett lehet egymással kooperálni. A választók is ezt várják tőlük, abban reménykednek, hogy képesek lesznek a duzzogásokat félretéve együttműködni. 2014-ben sem az volt a probléma, hogy összefogtak a pártok – ahogy ezt sokan szeretik bírálatként megfogalmazni -, hanem az, hogy túl későn tették, és maguk sem hittek benne. A közös fellépést, azaz az összefogást a választójogi törvény kényszeríti ki, hiszen a Fidesz megszüntette a kétfordulós rendszert.
A Liberálisok nem baloldaliak, de nyitottak a baloldali pártokra
A tagolt ellenzékkel szemben egységes kormánypárti oldal lép fel, ezért szinte kötelező a kooperációra való törekvés. A demokrata ellenzék tagjai között elvi egyetértés mutatkozik, a Jobbik azonban nem sorolható a demokrata ellenzéki pártok közé. Nem sorolható oda, mivel szélsőséges nézeteket vall, és Európa-ellenes – vélekedett Fodor. A többi demokrata ellenzéki párttal lényegében közös platformon állnak a Liberálisok, és ez bebizonyosodott az oktatásról folytatott vitákban, a választójogi törvénnyel kapcsolatos dokumentum aláírásakor, vagy éppen az egészségügyi feladatok deklarálásában. Fodor Gábor kiemelte, hogy a Magyar Liberális Párt nem baloldali tömörülés, de az illiberális rendszert kiépítő Fidesszel szemben egységesen, azonos elvek mentén lépnek fel a baloldali pártokkal.
A Liberálisok saját ügye: a kannabisz-legalizáció
Tóth Csaba ezután azt a kérdést feszegette, hogy vajon a Liberálisok mit tudnak hozzátenni az együttműködéshez, mely témák azok, amelyek számukra fontosak, és megkülönböztetik őket a többiektől. Fodor Gábor elsőként a kannabisz legalizációjának immár egy éve tartó programját említette, hozzátéve, hogy ez csak látszólag marginális kérdés, valójában a társadalom számára fontos ügy, amelyet egyelőre csak a Liberálisok képviselnek következetesen.
Felháborítóan viselkedik a kormány menekültügyben
A moderátor ezután a menekültügyre terelte a beszélgetést, amellyel kapcsolatban a Liberálisok elnöke a nemzetközi szerződések betartása és a humánus szempontok figyelembe vétele mellett arra hívta fel a figyelmet: ők kezdettől fogva azt az álláspontot képviselték, és képviselik ma is, hogy a problémát lehetőleg helyben kell megoldani. Magyarország a migrációval kapcsolatban rendkívül nehéz helyzetbe került, mert a kormány megtagadta annak az 1294 menekült kérvényének elbírálását is, amelyre az Európai Unió kijelölte hazánkat. Felháborítóan viselkedett, és viselkedik a magyar kormány – mutatott rá Fodor Gábor.
Fodor Gábor büszke az Igen-kampányra
A beszélgetésben természetesen előkerült az a kvótanépszavazás is, amelyben a Magyar Liberális Párt szembement a kormány akaratával, de eltért az ellenzéki pártok által képviselt magatartástól is. Egyedüliként vállalta, hogy a népszavazáson való részvételre szólít fel, amellyel elősegíthette volna annak eredményességét, még akkor is, ha az Igen válaszra is buzdít. Fodor Gábor ma is helyesli a Liberálisok döntését, ez volt a tiszta, helyes, becsületes álláspont. Magyarország az Európai Unió tagja, az EU törvényeit pedig be kell tartani. A Fidesz illiberális politikájával szemben aktivitásra van szükség, nem lehet azt mondani, hogy maradj otthon, és ne szavazz – a Liberálisok erre alapozva indították el az Igen-kampányt. Fodor szerint mindenki tudta, hogy a többség nem megy el, éppen ezért büszke arra, hogy 60 ezer embert mégis sikerült rávenni arra, hogy voksoljon Igennel a népszavazáson.
Gazdasági akadálya sincs az együttműködésnek
Az ellenzéki pártok között természetesen más kérdésekben is vannak különbségek, így például az állam szerepével kapcsolatban is, ebben a Liberálisok a legkövetkezetesebben képviselik a kicsi, de erős állam koncepcióját. Gazdasági téren is vannak eltérések, így például a Liberálisok egyetértenek a Fidesz egykulcsos adópolitikájával, már csak azért is, mert ezt a koncepciót a kormánypárt valójában a liberálisoktól vette át. Kormányra kerülve természetesen kompromisszum készek vagyunk – mondta Fodor, hozzátéve: átmenetileg el tudjuk fogadni, hogy a másik párt elképzelése érvényesüljön, vagyis ez nem lehet akadálya az együttműködésnek.
Gátlástalan támadás az ÁSZ-büntetés
A fórumon természetesen kitértek az Állami Számvevőszék által kirótt büntetésre is, amelyre Fodor Gábor röviden annyit mondott: vállalhatatlan, tarthatatlan, elfogadhatatlan, indokolatlan és gátlástalan. A beszélgetés a közönség kérdéseire adott válaszokkal ért véget.