Reménykeltő a NAT kidolgozásával megbízott miniszteri biztos tegnap megjelent nyilatkozata, valamint a digitális oktatásra való áttérés gondolata, ez az egész azonban semmit sem ér majd, ha fennmarad a központosító szemlélet. A pedagógusok és az intézmények autonómiája, a tanszabadság és a szabad tankönyv/tananyagválasztás alapvető elemei. Egy ilyen központosított rendszerben, amelyben az államtól függenek az intézmények, nem tud jól működni egy iskola.
Ha a kormány nem képes liberalizálni az oktatási rendszert, egyszerűen kidobott pénz lesz a digitális oktatásra és a NAT átdolgozására szánt pénz, mert elmaradnak a pozitív hatások. Az iskoláink nem lesznek egyebek, mint számítástechnikai eszköztemetők: a központosító szemlélet gúzsba köti az oktatási rendszer minden szereplőjét, a diákot, a szülőt, a tanárt, az intézményvezetőt, így az új technikai eszközök és a NAT újításai a szemétben landolnak majd. Nem érik el a hatásukat.
Csépe Valéria olyan képet vázolt fel az oktatási rendszerről, amelyet mindannyian jó ideje mondunk az oktatásról. Az új miniszteri biztos elképzelései azokkal az emberekkel, akik megteremtették a jelenlegi rendszert, nem kompatibilisek. Amennyiben komolyan gondolják a reformterveket, mindenkinek, akinek köze volt az eddigi oktatási rendszer létrehozásához és fenntartásához, félre kell állnia.
Csépe Valériától azt kéri a Magyar Liberális Párt,
A fentiek megléte mellett van esély arra, hogy ne vesszen el Magyarország következő fél évszázada.
Bősz Anett
Ügyvivő