A vasárnapi menekültválsággal kapcsolatos brüsszeli csúcstalálkozótól senki nem várta a válság átfogó megoldását. Politikai értelemben nem született meg az áttörés, technikai értelemben viszont előrelépést jelent a találkozón született megállapodás.
Az elmúlt hetek fejleményei a menekültválság nyugat-balkáni útvonalán komoly veszélyekre hívták fel a figyelmet. Az egyre zordabb időjárás miatt egy humanitárius vészhelyzet kialakulása körvonalazódott, míg ezzel párhuzamosan felmerült az érintett országok destabilizálódásának ill. az egymással fenntartott kapcsolataik drámai romlásának veszélye. A megállapodás a menekültválságot érdemben nem oldja meg, de ezeket a kockázatokat remélhetőleg kezelni tudja. Mindez azon múlik, hogy az érintett felek mennyire tudják, akarják betartani az elfogadott 17 pontos megállapodást.
Sajnálatos, hogy a Bizottság eredeti javaslatának egyik fontos pontja, miszerint csak a szomszédos ország egyetértésével lehet a határra szállítani a menedékkérőket, a végső megállapodásból kimaradt és azt a kötelező értesítéssel helyettesítették. Reméljük, hogy az érintett országok korrekten tartják magukat a megállapodáshoz és nem egymás kárára, hanem közösen kívánják kezelni a helyzetet.
Bár Magyarország már nem része a menedékkérők nyugat-balkáni útvonalának, annak kezelése közvetlenül is érint minket. Magyarország alapvetően érdekelt a térség stabilitásában és a jó szomszédi kapcsolatok fenntartásában. Ezekben a kérdésekben Magyarország nem kívülálló és nem külső megfigyelő, hanem érintett szereplő. A magyar kormánytól azt várjuk, hogy konstruktív módon segítse elő a menekültválság európai megoldását és nyújtson támogatást szomszédainknak a problémák leküzdéséhez.
Leave a Reply