Magyarországon – a kormány állításával szemben – nem bevándorlási, hanem tanügyi válsághelyzet van. Az oktatási válság ma a legnagyobb probléma hazánkban, az egészségügy összeomlása mellett. A már hat éve tartó válság okozója a kormány. A krízis az iskolák minden szintjére, minden szereplőjére kiterjed. Az oktatási rendszerünk minden szereplője szenved: a gyerekek, a tanárok, a szülők és az intézményvezetők.
A parttalan, hatvan éve nem látott központosítás működésképtelenné tette az oktatás világát, az ideológiai nyomulás pedig elsöpörte a szakmaiságot. Ez az ámokfutás elsősorban politikai alapú, melynek civilek százezrei isszák meg a levét. A mai napon a kormányzat szintet lépett: a szakközépiskolákban és szakgimnáziumokban soha nem látott káosz köszöntött a pedagógusokra és a diákokra.
Ennek súlyos társadalmi következményei lesznek a jövőben. A szakiskolák és a szakgimnáziumok a középfokon tanuló diákok 60%-át tanítják. A szakképzés színvonala és kerettantervei miatt, ezek a fiatalok elveszítik a lehetőséget, hogy a felnőtt életükben hatással lehessenek a saját sorsukra. A szakképzésben ma 289.000 diák tanul. Minimálisan 150-200.000 család érintett ebben az ügyben, ami több mint félmillió érintettet jelent – pusztán a diákok oldalán.
A pedagógusok és az intézményvezetők is rosszul jártak. Van olyan iskola, érettségi tárgyakat tanító tanároknak csak a fele áll rendelkezésre, mivel a szakképzési centrumok nem írták ki a pályázatokat. Az eddig megjelent munkaanyagok súlyos hibákat és hiányosságokat rejtenek: órarendtervezéshez szinte használhatatlanok, a szakmai kerettanterv pedig egyetlen nappal az évkezdés előtt jelent meg. Ezek azt jelentik, hogy nem tudni, ki fog tanítani, mit és hogyan. Ha ez nem volna elég, a szakképzésben oktatók folyamatos megaláztatásokról és megfélemlítésről számolnak be.
A helyzet tarthatatlan. A mai napon postára adom az emberi erőforrások miniszterének és az oktatási államtitkárnak címzett levelemet, amelyben arra kérem őket, hogy haladéktalanul kezdjék meg tárgyalásaikat a szakmával, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy elkerüljék a kialakított rendszer okozta katasztrófát. Ezen felül, a Liberális Párt a demokrata ellenzék pártjaival műhelybeszélgetések elindítását kezdeményezi, amelyben a szakma képviselőivel közösen keressük a megoldást a kialakult helyzetre.
Bősz Anett, ügyvivő, Magyar Liberális Párt – Liberálisok