A drogkérdéshez való kormányzati hozzáállásra az elmúlt években a tudatlanság, az álszentség és az elavult módszerek erőltetése volt jellemző. Ez kifejezetten rontott a drogfogyasztók helyzetén. A nemzetközi viszonylatban is eredményes prevenciós, valamint ártalomcsökkentő programok hazánkban szinte teljesen visszaszorultak. Maradt helyettük a tiltás és a drogfogyasztók kriminalizálása.
A 2010-ben kábítószerügyekre szánt költségvetési források drasztikus megvágása után 2014-ig folyamatosan tovább csökkent ez az összeg. A nagy tapasztalattal rendelkező szakmai szervezetek és programjaik, a kormányzati döntések nyomán kiszorultak az iskolákból, a rendőrség pedig nem alkalmas arra, hogy etikus és hatékony drogprevenciót folytasson.
A kormányzati demagóg hozzáállás „jó példája” volt Kocsis Máté javaslata a kötelező drogtesztről és az ő nevéhez fűződik a tűcsere program ellehetetlenítése is, melynek következtében a budapesti drogfogyasztók körében duplájára nőtt a Hepatitisszel fertőzöttek száma.
Ma, a kábítószer elleni küzdelem nemzetközi napján a Liberálisok a kormánytól a drogprevencióval foglalkozó szakmai szervezetek megbecsülését, támogatását kérik, hiszen a civilek nélkül nincs, nem lesz hatékony munka ezen a területen. Demagóg, kriminalizáló kommunikáció helyett felvilágosító kampányokra, tűcsere és egyéb ártalomcsökkentő programokra van szükség.
Bősz Anett, ügyvivő
Leave a Reply