Hiába beszél Orbán Viktor magyar érdekről, egyértelmű, hogy a kormánynak a külföldi tulajdonú, nem baráti pénzintézetek kiszorításával semmi más terve nincs, mint az, hogy a bankpiacot újraossza, méghozzá saját érdekkörein belül.
Az első nagy bankrablás a takarékszövetkezetek és a Takarékbank átjátszása volt. Az MKB megvásárlását éppúgy, mint most a Budapest Bank felvásárlását a Kormány a bankrendszer magyar tulajdoni többségének biztosításával indokolta, de nem titkolja azt a szándékát, hogy rövid időn belül belföldi magánbefektetőknek adja tovább ezeket a bankokat. A Kormány ezeket a vásárlásokat csak az államadósság növelésével tudja finanszírozni.
Szakmai tévedés azt gondolni, hogy a többségi magyar tulajdonú bankszektor Magyarország érdeke lenne. Jó példa erre a 2008-as válság és Írország esete, ahol a többségében állami tulajdonú bankszektort az ír államnak kellett kihúznia a válságból súlyos gazdasági erőfeszítések árán. Hazánkban ugyanezt a válságot nem az állam, hanem a külföldi anyabankok finanszírozták, amelyek 1000 milliárd forintot pumpáltak magyarországi leánybankjaikba, így biztosítva azok tőkeellátottságát. A Széchenyi Bank esete jól példázza, hogyan működik egy tisztán belföldi, részben állami tulajdonban álló bank.
Peter Kraljic, neves gazdasági tanácsadó éppen a Figyelő mai számában beszél arról, hogy az állami tulajdon csak akkor fenntartható a bankrendszerben, ha a legjobb szakembereket ültetik a menedzsmentbe, és a kormány felelős tulajdonosként nem szól bele a szakmai működésbe. Mint mondta, Szlovénia keservesen megfizetett ennek a felismerésnek a hiányáért, a rossz hitelek állománya elérte a GDP felét, növekszik az adósság, 5 milliárd eurót kellett beletenni a bankrendszerbe, ami súlyos terhet jelentett az egész szlovén gazdaságnak.
Amennyiben a hazai bankszektor többségében magyar kézbe kerül, úgy egy gazdasági válság esetén a magyar kormány lesz kénytelen konszolidálni a bankrendszert, méghozzá a magyar adófizetők pénzéből.
Bodnár Zoltán, az MLP gazdaságpolitikai főtanácsadója
Leave a Reply