A demokratikus világ vezetői elítélték a török katonai puccskísérletet és egyetértettek a demokrácia helyreállítására tett erőfeszítésekkel. Mára azonban egyre világosabbá vált, hogy a katonai puccskísérletet Erdogan elnök az ellenfeleivel történő brutális leszámolásra, az antidemokratikus és autoriter hatalomgyakorlás kiteljesítésére kívánja felhasználni. A tisztogatás során több ezer katonát, ellenzéki aktivistát, újságirót tartóztattak le a hatóságok, a hírek szerint igen kíméletlen körülmények között tartják őket fogva és felmentettek közel háromezer bírát, a legfelsőbb bíróság tagjait és más prominens személyiségeket. A demokratikus világ vezetől, köztük John Kerry amerikai külügyminiszter, Angela Merkel német kancellár és még nagyon sok nyugati politikus élesen bírálta ezeket a fejleményeket és figyelmeztette Erdogant ezeknek a lépéseknek a következményeire.
Sajnálatos, hogy a magyar diplomácia vezetője ebben az ügyben több lkalmommal is disszonáns hangon szólalt meg: a nyugati vezetők közül egyedüliként vette át Erdogan értelmezését a puccskíséletről, miszerint terrorista cselekmény történt. Sietett előre igazolni a súlyos túkapásokat és azt mondta, hogy kormánya elismeréssel adózik a törökök terrorellenes harcának, azaz a török vezetés megtorló intézkedéseinek. Szerinte most minden külső segíteni akarás hátráltatja a törökországi rendezést és most a szolidaritás a legfontosabb a török vezetés számára.
A Liberálisok élesen elitélik a török vezetés durva bosszúhadjáratát, amely Törökországot egyre inkább eltávolítja az EU-tól és az európai értékektől. Egyúttal elvárják a magyar diplomáciától, hogy tegye világossá elkötelezettségét a demokrácia és a jogállamiság értékei iránt és ezt tegyék nyilvánvalóvá a magyar és a nemzetközi közvélemény számára.
Szent-Iványi István, külpolitikus, Magyar Liberális Párt – Liberálisok