Egyértelmű jelek mutatnak arra, hogy Orbán Viktor és kormánya autokrácia kiépítésére törekszik, emiatt különösen fontos, hogy az Európai Unió segítsen a magyar társadalomnak abban, hogy érvényesüljenek az európai alapjogok, ebben számítunk rájuk. A civil szervezetekről szóló törvény az amerikai modell átvétele, ez a putyini Oroszország gyakorlata, amelynek súlyos társadalomromboló hatása van. Nyilvánvaló az is, hogy a demokratikus fejlődésben gyerekcipőben járó társadalom esetleges alulról jövő kezdeményezéseit, társadalomfejlődést segítő civil mozgalmait ellehetetleníti.
A törvény hatályba lépése azok közé a korlátozó intézkedések közé tartozik, amelyek súlyosan sértik az egyenlő méltóság és az egyenlő bánásmód elvét, ezzel kiszakítva Magyarországot a valóban demokratikusan és jogállami keretek közt működő uniós tagországok közül. Jelen pillanatban hazánk nem teljesíti a Koppenhágai Kritériumokat, emiatt úgy vagyunk még a schengeni övezet tagjai is, hogy gyakorlatilag ma nem kezdődhetne meg a felvételi eljárásunk az EU-ba, ha azt most kérvényeznénk.
Most, hogy a LIBE-Bizottság vizsgálja, hogy a 7. cikkelyt érvénybe léptethetik-e hazánk ellen, világossá vált, hogy az Unió sem lesz tovább türelmes hazánkhoz. Az Európai Parlament a civilellenes törvényt és a CEU működését veszélyeztető törvényt elítélte: még a Fidesz pártcsaládja is keményen fogalmazott a kormány politikáját illetően. Ekkor ezek a törvények még nem voltak hatályosak, azóta azonban aláírta őket a köztársasági elnök, így a helyzet még súlyosabb, mint akkor volt.
A Magyar Liberális Párt nevében, a fentiek miatt levélben kérjük az Európai Unió LIBE-Bizottságának szocialista elnökét, Claude Moraest, valamint holland liberális kollégánkat, Sophie in’t Veldet, hogy vegyék figyelembe a helyzet súlyosbodását az ügyben. Arra kérjük őket, hogy amikor tárgyalják a 7. cikkely szerinti eljárásra vonatkozó indítványt, akkor ezt az új fejleményt is fokozottan vegyék figyelembe.