Seszták Miklós fejlesztési miniszter nincs tisztában a piacgazdaság és a bankszektor működésével, ha arról beszél, hogy 70%-os magyar arányt tart kívánatosnak a hazai bankrendszerben. Ráadásul indoklásként Magyarország szuverenitására hivatkozik, ami értelmezhetetlen, hiszen a tulajdonos nemzetisége a rendkívül szigorúan szabályozott bankszektorban semmiben sem befolyásolja egy bank működését.
Szakmai tévedés azt gondolni, hogy egy 70%-osan magyar tulajdonú bankszektor Magyarország érdeke lenne. Jó példa erre a 2008-as válság és Írország esete, ahol a többségében állami tulajdonú bankszektort az ír államnak kellett kihúznia a válságból súlyos gazdasági erőfeszítések árán. Hazánkban ugyanezt a válságot nem az állam, hanem a külföldi anyabankok finanszírozták, amelyek 1000 milliárd forintot pumpáltak a fiókbankokba, így húzva ki azokat a pénzügyi válságból.
Amennyiben a hazai bankszektor 70%-a – Seszták Miklós terveinek megfelelően – magyar kézbe kerülne, úgy egy gazdasági válság esetén a magyar kormány lesz kénytelen konszolidálni a bankhálózatot, méghozzá a magyar adófizetők pénzéből.
Seszták Miklós tehát hiába beszél szuverenitásról és magyar érdekről, egyértelmű, hogy a kormánynak a külföldi tulajdonú, nem baráti pénzintézetek kiszorításával semmi más terve nincs, mint az, hogy a bankpiacot újraossza, méghozzá saját érdekkörein belül. Ennek egyik újabb állomása lehet a Budapest Bank felvásárlása.
Bodnár Zoltán, az MLP gazdaságpolitikai főtanácsadója
Leave a Reply