Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt – Liberálisok országgyűlési képviselője az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt hívta fel a figyelmet az oktatási rendszer legégetőbb gondjaira egy problématérkép segítségével, amit a sajtótájékoztató után át is adott az Emmi dolgozóinak.
Az ellenzéki politikus szerint a kormány oktatáspolitikájának legnagyobb hibája, hogy a helyi közösségek a szabadságukkal fizettek a financiális tehermentesítésért: jól mutatják ezt a jelenleg is zajló iskolaigazgató-válságok is. Az autonómia hiánya mellett a tanárhiány is jelentős: több ezer tanári állásra keresnek embert – emelte ki a Liberálisok politikusa. Hozzátette: Jelenleg 96 olyan település van, ahol kizárólag egyházi általános iskola van, további 40 település csak egyházi fenntartású gimnáziummal rendelkezik. Az egyházi iskoláknak nincs körzeti felvételi kötelezettsége, így erősítik a szegregációs folyamatokat. Az olló a finanszírozás miatt is nyílik egyházi és állami iskola diákjai közt, mert egyházi iskolák egy főre vetítve 3,6-szoros támogatásban részesülnek az adófizetők pénzéből. A lemorzsolódási ráta 12,5 százalékos, de a hátrányos helyzetű gyerekek tanulását és integrációját segítő tanodákat nem támogatja megfelelően az állam.
A Liberálisok négypontos megoldási javaslata
A Liberálisok szerint azonnali és átfogó változtatásokra van szükség, hogy a magyar oktatás versenyképes tudást adjon a diákoknak. A változáshoz első lépésként vissza kell adni az intézmények autonómiáját, függetlenségét és szabadságát, és a szakmára kell bízni, hogy saját maga alakítsa ki a jövő tantervét és oktatási programját.