A Liberálisok üdvözlik a Magyarország és Ausztria közötti szoros partneri kapcsolatot és a kölcsönös készséget a két ország közötti nyitott kérdések tárgyalásos úton történő rendezésére. Azt már kevésbé tartjuk örvendetesnek, hogy az élénkülő kapcsolatok szinte kizárólag a populista Szabadságpárt (FPÖ) vezető politikusaival folytatott tárgyalásokra szorítkoznak. Karin Kneissl külügyminiszter budapesti látogatását követően a tervek szerint még ebben a hónapban hozzánk látogat Norbert Hofer közlekedési miniszter, a populista Szabadságpárt elnöke, majd pedig Herbert Kickl belügyminiszter, ugyancsak a Szabadságpárt politikusa.
A külügyminiszteri találkozót követő sajtótájékoztató alapján úgy tűnik, hogy elsősorban azokkal a kérdésekkel foglalkoztak a miniszterek, amelyekben nincs igazi nézetkülönbség: a migrációval és az EU nyugat-balkáni bővítéssel. Szemmel láthatólag a vitás ügyeket a szőnyeg alá söpörték. Elgondolkodtató az is, hogy a két szárazföldi ország külügyminisztere nagy bizonyossággal állította: a tengeri határok megvédhetőek. Talán hitelesebb lenne ez az álláspont egy tengeri határokkal rendelkező ország részéről.
A valódi fontos nyitott kérdésekről a sajtótájékoztató szerint nem sok szó esett. A külföldi, köztük a magyar munkavállalók családi pótlékának csökkentéséről, a külföldi munkavállalók jogainak tervezett további korlátozásáról nem beszéltek. Meglepő módon ezekben az ügyekben a magyar kormány Brüsszel közbenjárását várja. Azét a Brüsszelét, amelyet plakátkampányokon ócsárol, és aminek álláspontja szerint a tagállamok belső ügyeihez semmi köze nincsen.
A sajtótájékoztatón nem esett szó az EU új hétéves költségvetési tervén belül az osztrákok által javasolt korlátozásokról, az agrártámogatások és a kohéziós alapok csökkentéséről sem, valószínűleg azért, mert a magyar fél ezekről a kérdésekről sem folytatott érdemi eszmecserét. Nem hallottunk arról sem, hogy a határokon kialakult torlódások és érthetetlen forgalomlassítások ügyét szóba hozta volna a magyar külügyminiszter.
A Liberálisok üdvözlik, hogy az osztrák kormány az Európai Bíróságnál megtámadta a Paks 2 nukleáris erőmű európai bizottsági jóváhagyását. A jóváhagyással az Európai Bizottság súlyos hibát követett el, aminek az árát sajnos mi, magyar adófizetők fogjuk megfizetni. A felek erre a fontos kérdésre sem vesztegettek sok szót. A Liberálisok a kétoldalú kapcsolatok javítását helyeslik és támogatják, de nem azon az áron, hogy egyetlen lényeges magyar érdekért sem áll ki a kormány.
Szent-Iványi István, a Liberálisok külügyi szakpolitikusa
Szent-Iványi István sajtótájékoztatója visszanézhető a Liberálisok Facebook-oldalán:
https://www.facebook.com/