Tisztelt Potápi Árpád János!
A Magyar Liberális Párt képviseletében Fodor Gábor törvénymódosító javaslatot nyújtott be, miszerint legalizálná a kannabiszt Magyarországon. Ezzel kapcsolatban Ön így nyilatkozott:
„Néha megdöbbenek, hogy némelyek a nem normális dolgokat normálisként eladva próbálják ráerőltetni a szélsőséges nézeteiket a társadalom normális többségére.”
Tisztelt Államtitkár Úr!
Ugyan a jelenlegi politikai helyzetben a szabadelvű politikusok kisebbségben vannak a Parlamentben, de ez nem adhat a kormánypártnak és képviselőinek felhatalmazást, hogy az esetleges ellenzéki, valamint kisebbségi javaslatokat vita nélkül elsöpörjék a palettáról. Ez a demokrácia megszűnését jelentené. Mindezek miatt fokozottan kérem Önt, mint nemzetpolitikáért felelős államtitkárt, hogy emelkedjen felül társai attitűdjén és szakmai szempontból közelítse meg a kérdést.
Összegyűjtöttem 10 olyan érvet a legalizáció ellen, melyet megemlíthetett volna a témával kapcsolatban, ahelyett, hogy „nem normálisnak” titulál bennünket.
Kérem, olvassa el figyelmesen! Várom mielőbbi válaszát!
Tisztelettel,
Nagy Károly
elnökségi tag, LiFT
A legalizálás hozzájárulna a széleskörűbb hozzáférhetőséghez, amely újabb tömegeket vonna be a drogfogyasztásba.
2015-ben a budapesti 9.-10. osztályos fiatalok 27,7 %-a fogyasztott már kannabiszt.[1] Ezeket a fiatalokat a jelenleg hatályos törvények alapján akár börtönbüntetésre is ítélhetik, annak ellenére, hogy cselekedetükkel senkinek nem okoztak kárt. Ezek a fiatalok jelenleg nem tudnak legális úton kannabiszt vásárolni, így kénytelenek illegális módon hozzájutni. Ennek azonban jelentős veszélyei vannak, hiszen kérdéses a szer minősége. Senki sem lehet biztos abban, hogy mit adnak neki. Azoktól az emberektől, akik kannabisz árusítással foglalkoznak, esetlegesen egyéb szintetikus szereket is lehet vásárolni. Sok esetben akár ösztönözhetik a fogyasztókat arra, hogy próbáljanak ki még ezt-azt.
Véleményünk szerint a THC-t külön kell választani a tiltólistán szereplő drogoktól és hasonlóképpen kell foglalkozni vele, mint az alkohollal vagy a nikotinnal.
A legalizálás ugyan megkönnyítheti azoknak a helyzetét, akik szeretnének kannabiszt fogyasztani, ugyanakkor biztonságos, szabályozott és felügyelt körülményeket teremtenénk számukra. Véleményem szerint ez közös érdek!
A fű fogyasztása egyeseknél komoly fiziológiai függőséget alakíthat ki, mely nem elősegítendő a legalizáláson keresztül.
A marihuána függőséget kiváltó potenciálja kisebb, mint más, illegális szereké. Szintén kisebb mértékben okoz függőséget, mint a jelenleg legális alkohol, valamint dohánytermékek.[2]
Természetesen a mértékletesség és a megfelelő fogyasztási kultúra elengedhetetlen, amivel gyakorlatilag elkerülhető a fiziológia függőség.
A marihuána fogyasztása hozzájárulhat a bűnözési statisztikák romlásához.
Míg az alkohol sokakban agresszív hatást vált ki, a kannabisz bizonyítottan csökkenti az agressziót.[3] Sokak nyugtató hatása miatt alkalmazzák. A jelenleg illegálisan marihuánát fogyasztók alulreprezentáltak a bűnözési statisztikákban, így a kettő közti korreláció nem igazolható. A legalizálással lehetőség nyílna a feketekereskedelem visszaszorítására.
A marihuána fogyasztása nagyban hozzájárul a mentális leépüléshez, hatása az idegrendszerre bizonyítottan káros.
A mértéktartó marihuána-fogyasztás nem járul hozzá a jelentős mentális leépüléshez. Sok esetben gyógyászati célból is felhasználható, mint például: étvágytalanság, hányinger, az AIDS és a kemoterápiát kísérő tünetek esetében, vagy a krónikus fájdalmak, mint a Sclerosis Multiplex (SM), az epilepszia, a Crohn-betegség vagy a Tourette-szindróma esetén.[4]
Orvosi célokra több helyen is legalizálták már, mint például Kanadában, Csehországban, Franciaországban, Izraelben vagy az USA egyes tagállamaiban.
Számos egészségügyi probléma forrása lehet a marihuána fogyasztása (pl.: légúti betegségek).
Való igaz, ha dohánnyal jut a kannabisz a szervezetbe, növeli a légúti betegségek kialakulásának kockázatát. Az egyéb módon való bevitel azonban csökkentheti a hasonló kockázatokat. Süteménybe sütéssel, valamint ún. vaporizer használatával a dohány fogyasztása teljes mértékben kiiktatható.
Véleményünk szerint az államnak nem az a feladata, hogy minden veszélyes dologtól megvédjen vagy eltiltson. Sokkal fontosabb kötelessége, hogy felkészítsen az esetleges veszélyekre és tájékoztatást adjon hasonló, kevéssé tárgyalt kérdésekben. A marihuána fogyasztása, a cigaretta és alkohol fogyasztásához hasonlóan, meggyőződésünk szerint az egyén döntése kell legyen, melyhez joga van és amiért felelőséggel tartozik.
A fogyasztásból adódó egészségügyi problémák kezelése az adófizetői pénzből finanszírozott – amúgy is túlterhelt – állami kórházakra maradna.
Eddig sem volt ez másképp. A marihuána-fogyasztás okozta egészségügyi problémák eddig is az állami kórházakat terhelték, csupán a fogyasztás volt illegális. Abban az esetben, ha legálissá válna a kannabisz (túl az egészségügyben való használatából adódó pozitív hatásokon), többletadóval lehetne terhelni, ami jelentős bevételeket jelentene az államnak. Ezeket a plusz forrásokat drogprevencióra, valamint az egészségügyre költenénk.
A marihuána piacának felügyelete újabb állami költségeket generálna és adminisztrációt igényelne.
A marihuána piacának felügyelete elenyésző összegeket ölelne fel ahhoz képest, hogy mekkora jövedelmet jelentene. Továbbá munkahelyeket teremtene, valamint várhatóan a turizmusra is pozitív hatással lenne.
A marihuána esetleges legalizációja után nagyobb eséllyel merülhet fel a további, erősebb narkotikumok legalizációja.
Jogos kérdés, szabad döntés legyen-e, milyen anyagokat juttathat egy átlag állampolgár saját szervezetébe? A további, illegális drogok „illegális” státuszán jelenleg pártunk sem változtatna, ugyanakkor a drogfogyasztás visszaszorítását nem a fogyasztók üldözésével, hanem a terjesztők visszaszorításával oldanánk meg. A kannabisz legalizációja egy jelentős piacot venne el a terjesztőktől. Fontosan tarjuk, hogy a fogyasztói oldalon tájékoztatással és párbeszéddel kell megelőzzük és megoldjuk a problémákat, a bajbajutottakon pedig segítenünk kell, nem pedig bűnözőként kezelnünk őket. A valós drogpolitika hiánya égető kérdésnek bizonyul, mind a mai napig. A Magyar Liberális Párt ezen az állapoton szeretne változtatni!
A marihuána fogyasztása „társadalmilag nem konstruktív” viselkedési formát vált ki.
A kannabisz legalizációja megteremtené a lehetőséget a gyógyászati alkalmazásra is, amely az egész társadalom számára hasznos lehet. Az alkalmi kannabisz-fogyasztásnak alapvetően nyugtató hatása van, ami sok esetben pozitívabbnak bizonyult, mint a jelenleg legális alkohol által kiváltott viselkedés.
Nincs meg a megfelelő „fogyasztási kultúra” Magyarországon.
Ezért tartjuk fontosnak a megfelelő tájékoztatást, felvilágosítást és felkészítést. A kannabisz legalizációja várhatóan visszaszorítja majd az alkoholfogyasztást, ami népegészségügyi szempontból is hatalmas előrelépést jelentene.
[1] http://drogfokuszpont.hu/wp-content/uploads/HU_National_Report_2016_HU.pdf
[2] http://www.ukcia.org/research/ClassificationOfCannabisUnderMoDA1971.pdf
[3] Marihuana Myths: Marihuana Facts, Zimmer and Morgan, The Lindesmith Center, 888 Seventh Avenue, NY, NY 10106, 1997
[4] https://tasz.hu/hirek/kannabisz-mint-gyogyszer-tudomanyos-bizonyitekok