A Magyar Közlöny 2017. november 10-i számából szerezhetett tudomást a közvélemény arról a kormányhatározatról, amelynek 4. pontja ”felhívja a miniszterelnök kabinetfőnökét, hogy … soron kívül intézkedjen az E-sport bajnokság és konferencia megrendezéséhez szükséges, legfeljebb 1.999.500 Ft összegű támogatási szerződés megkötéséről az Egymillióan a magyar Esportért Egyesülettel.”
Ez a döntés egy visegrádi négyes E-sport (versenyszerű videojátékok) bajnokság és egy E-sport konferencia megrendezéséhez nyújtott két millió forintos támogatásról szól. Erre a hírre talán kevesen figyeltek fel aznap. Igazi érdeklődést egy nappal később, 2017. november 11-én váltott ki a hír, amikor ezt a szerény összeget ezerszeresére, azaz két milliárd forintra növelték. Ezzel egyidejűleg jelentette be Rétvári Bence, hogy a Kormány a rákbetegek gyógyszertámogatási keretét éppen ekkora összeggel csökkenti.
Feltűnő, hogy a versenyszerű videojátékok bajnokságára szánt nagyvonalú támogatást rekordsebességgel el is kell költeni: alig 2 hónap áll rendelkezésre. Az ügy iránt egyébként lelkesedő gamer szakértők is képtelenségnek tartják, hogy ilyen gyorsan megrendezhető egy színvonalas nemzetközi E-sport bajnokság. A sztárgamerek versenynaptára zsúfolt, a nemzetközi versenyek rendjébe lehetetlen egy új versenyt ilyen rövid időn belül beilleszteni. Ez még azok számára is megkérdőjelezi a támogatás értelmét és hasznosságát, akik egyébként rokonszenveznek az E-sport, azaz a videojátékok versenyének adófizetői támogatásával.
A 2017-ben Magyarországon megrendezett kiemelt világversenyekre elköltött százmilliárdok hasznosságáról kedvezőtlen tapasztalatokat szereztünk: sem a gigaköltségvetésű FINA vizes világbajnokság, sem a Judo Világbajnokság nem igazolta a beleölt milliárdok célszerűségét, mivel az elemzések kimutatták, hogy egyiknek sem volt érzékelhető hatása sem a turizmusra, sem az ország, illetve Budapest imázsának javítására.
Valószínű, hogy az E-sport bajnokságra eltékozolt milliárdok mögött sem racionálisan igazolható szempontok állnak. Egyéni gazdasági és lobbiérdekek, esetleg a rendezésben érdekeltek nyerészkedése lehet a valódi motiváció. Erre utal az is, hogy elsőként a Deutsch Tamás miniszterelnökségi biztos által elnökölt MTK-ban jött létre E-sport szakosztály. Az MTK elnöke szerint az E-sport most egy olyan „extrém sport” , mint a snowboard, vagy a síakrobatika volt a maga korában.
Tudomásunk szerint eddig csak a két MTK-s csapat jelezte részvételi szándékát a hazai E-sport bajnokságon. Ezek után nem meglepő, hogy a Deutsch Tamás által felügyelt Digitális Jóléti Programból finanszírozzák ilyen bőkezűen az E-sport bajnokságot.
Mi, Liberálisok régóta szorgalmazzuk egy átfogó, az ország modernizálását szolgáló digitális stratégia megvalósítását. Aggasztó, hogy bármilyen digitális stratégia csak a kormányzati kommunikáció szintjén létezik, még a kormány által elfogadott részstratégiákból sem valósult meg jóformán semmi.
A digitalizációban a lemaradásunk versenytársainkkal szemben folyamatosan növekszik. Különösen felháborító, hogy amíg elmaradnak a sürgető fejlesztések a digitalizáció terén, addig a Digitális Jóléti Programból olyan rendezvényt finaszíroznak ésszerűtlen összegekkel, amelyeknek az értelme, hasznossága, minőségi megvalósíthatósága megkérdőjelezhető és semmivel sem visz közelebb minket a Digitális Ország – Okos Nemzet programunk céljának eléréséhez.