Nagy érdeklődés övezte Sermer Ádám, a Magyar Liberális Párt elnökhelyettesének és Dr. Szemelyácz János addiktológus, pszichoterapeutának a kannabisz legalizációjáról szóló beszélgetését Pécsett. Bár a kormány, így a kormánysajtó továbbra sem foglalkozik a témával, a fiatal egyetemista résztvevők nagy száma is azt mutatta, hogy sokan kíváncsiak a legalizálás lehetőségeire. Ezt hangsúlyozta Sermer Ádám is, amikor elmondta: a többség azért nem beszél róla mégsem, mert fél a megbélyegzéstől, attól, hogy drogosként könyvelik el őket. Ebben számítanak úttörőnek a Liberálisok, hiszen jelenleg ez a párt képviseli egyedül azt a politikai erőt, amely nem csak beszél, de széleskörű társadalmi vitát is kezdeményez és folytat a részleges (orvosi marihuánára vonatkozó) és a teljes legalizálásról. Az elnökhelyettes kiemelte, hogy a párt párhuzamosan harcol mindkettőért.
Dr. Szemelyácz János pszichiáter, addiktológus egyetértett abban, hogy a legalizálásnak lenne értelme, ennek a megvalósítása azonban azért nehéz feladat, mert a lakosság fejében úgy él a marihuána, mint súlyos toxikus szer, amire nincs szüksége a társadalomnak, amikor még az alkoholizmus gondjával sem tud megküzdeni.
Sermer Ádám felhívta a figyelmet arra, hogy a tiltás nem megoldás, hiszen számtalan országban bebizonyosodott, hogy inkább negatív hatásai vannak a társadalomra: fellendítette a feketekereskedelmet, követhetetlenné váltak a pénzmozgások, bűnöző, alvilági szervezetek alakultak ki az illegális szerek terjesztésében. A Liberálisok elnökhelyettese szerint ez is mutatja, hogy a kriminalizációs rendszernek nincs elegendő visszatartó ereje, ezért van szükség a liberalizációra.
Szemelyácz a mélyszegénység, a szegregáció problémáját is felvetetette, hiszen a leszakadó régiókban a minőségi kannabisz labdába sem rúghat az ellenőrizetlen, súlyosan egészségkárosító, biofűnek nevezett szintetikus drogokkal szemben.
A beszélgetés érdekes mozzanata volt, amikor egy résztvevő azt firtatta, hogy a politikusok fogják-e a döntést meghozni a legalizáció kérdésében. Sermer Ádám szerint a felvetés rávilágít arra, hogy a társadalom nincs tisztában a többpárti demokrácia fogalmával, hiszen egy jól működő rendszerben mindig a politikusok hozzák meg a döntéseiket az állampolgárokat képviselve. Ezért is fontos, hogy működjön a fékek és ellensúlyok rendszere, és hogy a döntéshozók a társadalom minden szegmensét tudják képviselni.
Példa erre, hogy amikor a társadalom kifejezte akaratát, a hatalom meghátrált. Ez történt a vasárnapi boltzár, a budapesti olimpia vagy a római parti mobilgát ügyében is. Mindezek ellenére Sermer Ádám szerint a magyar lakosság a passzivitásra lett nevelve, amellyel szemben a Magyar Liberális Párt igyekszik folyamatosan fellépni: gondolkodásra, információéhségre akar ösztönözni, szemben Orbán Viktorral, aki aluliskolázott, passzív állampolgárokat akar látni, olyanokat, akik megelégednek azzal, hogy otthon főzhetik a pálinkát.
Az elnökhelyettes a beszélgetés végén megjegyezte, hogy a Magyar Liberális Párt a kormánypártokkal szemben nem zsarolással akar választókat szerezni, hanem meggyőzéssel. Nem azt mondja, hogy a kannabisz legalizálása kizárólag akkor valósulhat meg, ha a pártja kormányra kerül, hanem – éppúgy, ahogy most is – ellenzékben, erős ellenszélben harcol érte a Legalizálj! kampány keretében.
Az est sikerességét nem csak a nagy érdeklődés, hanem az is jelzi, hogy a résztvevők aktívak voltak, többen elmondták véleményüket, saját tapasztalataikat. Látható, hogy az emberek kíváncsiak a legalizáció lehetőségére, sok esetben érzelmileg is tudnak azonosulni vele. A Liberálisok számára egyértelmű, hogy van értelme a szakmai vitáknak, beszélgetéseknek, hiszen egyre többen értik, érzik az ügy fontosságát. A végső cél pedig az, hogy a széleskörű társadalommal is elfogadtathassák a marihuána legális használatának lehetőségét.