Mai napon ismertettem három egyszerű lépést, melyek segítségével az új fővárosi vezetés hatékonyan segíthet a fővárosi fiatalok lakhatási problémáin, a budapesti roma gyermekek társadalmi mobilitásán, valamint a fővárosban élő mozgáskorlátozottak mindennapjain. A városvezetés ember-központú elképzeléseiben kiemelt szerepet kell kapjon az esélyegyenlőség területe a Tarlós-időszak sok esetben embertelen intézkedései után.
Tarlós István városvezetése semmibe vette a fiatalokat, miközben Budapesten az ingatlanárak elszálltak a bérekhez képest, így a pályakezdők, friss diplomások – a fiatal felnőttek hatalmas hányada is – lakhatási válsággal került szembe a fővárosban. A kerületi önkormányzatok összességében óriási ingatlanportfólióval rendelkeznek, melynek egy jelentős részét jelenleg lakhatatlan lakóingatlanok teszik ki. A BKIK Ingatlanhasznosítási osztálya rendelkezik egy javaslattal, mely megoldást nyújthatna erre az anomáliára. Tárgyalásokba kezdtem az új városvezetéssel annak érdekében, hogy a javaslatnak megfelelően anyagi ráfordítások nélkül is kiadhatóvá lehessen tenni az érintett lakóingatlanok jelentős részét. Miután jelentős források bevonására nincs lehetőség, a javaslat értelmében a használhatatlan ingatlanok kis hányada szolgálna fedezetül a többi leamortizálódott ingatlan felújítására. Erre a megoldásra úgy tűnik, vállalkozói oldalról, és új polgármesterek részéről is lenne nyitottság. Annak érdekében, hogy a fiatalok, és más rászorulók mielőbb lakhatáshoz juthassanak, valamint a jelenlegi folyamatos önkormányzati kiadásokat át lehessen fordítani bevételre, a tárgyalások folytatódni fognak.
Tarlós István városvezetése többségében semmibe vette a budapesti roma polgárokat. Miközben az állampárt a miniszterelnök vezetésével, a gyöngyöspatai szegregációs ügy kapcsán elkezdte feltüzelni a többségi társadalmat roma honfitársaink ellen, meggyőződésem, hogy a főváros ezt ellensúlyozandó jó példát kell mutasson az országnak. Minimális ráfordítással óriási segítséget lehetne nyújtani a roma, tanulni vágyó gyermekeknek, ha meg lehetne emelni a Fővárosi Roma Ösztöndíjra fordított összegeket. A FROKK-on keresztül kiosztott összeg költségvetési szempontból minimális tétel, így akár az összeg megduplázását is át lehetne gondolni. Kis lépés lenne a főváros számára, de óriási segítség lehetne a budapesti roma fiatalok társadalmi mobilitásában.
Tarlós István városvezetése többször megalázta a Budapesten élő mozgáskorlátozottakat, most lehetőség lenne ráfordítás nélkül egy nagyon fontos segítséget megadni számukra. Jelenleg még bevett gyakorlat a fővárosban, hogy a mozgáskorlátozottak gépjárművei számára fenntartott várakozóhelyeken szabálytalanul parkoló autókat kerékbilinccsel büntetik. Ennek véget kell vetni. Tarthatatlan, hogy egy szabálytalan autót úgy rögzítsünk, hogy ezzel akár hosszú időre akadályozzuk a parkolóhelyet jogosan használni kívánó mozgáskorlátozott személyt. Lakóingatlanok, társasházak bejáratánál kiemelten fontos, hogy a fenntartott helyhez hozzá férhessenek az érintettek, ezért javaslom, hogy a főváros, és a kerületek vizsgálják felül az ilyen speciális parkolóhelyek jogosulatlan használatára vonatkozó szabályozást. Javaslom továbbá ezekben a speciális helyzetekben a szabálytalan gépjármű azonnali elszállításának mérlegelését ahhoz hasonlóan, mintha a szabálytalan gépjármű a forgalmat akadályozná. Ezirányú javaslataimra szintén látható nyitottság kerületi polgármesterek részéről, így mindent megteszek a mielőbbi változtatás érdekében.
Az esélyegyenlőség megteremtése az egyik legfontosabb pillére egy valóban emberi Budapestnek.
Sermer Ádám, a Magyar Liberális Párt ügyvivője