Bősz Anett, a Liberálisok országgyűlési képviselőjének költségvetéssel kapcsolatos parlamenti felszólalásának leirata:
Tisztelt képviselőtársaim!
A Liberálisok által Költségvetési Bizottságban megfogalmazott véleményt szeretném Önökkel ismertetni.
A jelenlegi költségvetés nem a fenntartható fejlődés költségvetése. Az Európai Unió a GDP 1 százalékára rúgó kiigazításra kérte hazánkat, az államháztartás strukturális egyenlegének tartós javulása érdekében, azonban Önök e kérést újfent Budapest és Brüsszel szembeállítására használták fel. Különösen furcsa ez annak fényében, hogy hazánk az Unió nettó haszonélvezője. Igazán megfogadhatnák az Unió részéről fejlesztő szándékkal megfogalmazott tanácsokat, ha már a pénzt örömmel fogadják.
A fenntartható fejlődés a nyugdíjalapot tekintve sem valósul meg. A jelenlegi rendszer nemhogy nem ösztönöz öngondoskodásra, de azt üzeni az adófizetőknek, hogy az állam bármikor elveheti tőlük a megtakarított pénzüket. Lehet ideig-óráig szavazatokat vásárolni a nyugdíjasoktól 10 ezer forintnyi Erzsébet utalvánnyal, vagy a gázszámlájuk visszatérítését ígérni a választások utánra. Ez azonban a felelőtlenség és a populizmus pályája, amely sosem vezetett még fenntartható fejlődéshez.
Nem pusztán fiskális, de kulturális és társadalmi értelemben sem fenntartható, ami történik. A demokrata ellenzék régóta kéri a kormányt, hogy hallgassák meg a szakmát oktatásügyben, és legalább az oktatási minimumban meghatározott GDP-arányos 6%-ot fordítsák az oktatási rendszerre. További probléma, hogy az oktatási rendszer erőszakos központosítása miatt a meglévő keretösszeg elköltése sem hatékony.
Tisztelt Képviselőtársaim, Önök az iskolarendszert illetően, mind finanszírozási, mind strukturális értelemben rossz úton járnak. Az ország biztos lemaradását készítik elő, és kérem Önöket, hogy a sikerül büszke hirdetése közepette vessenek egy pillantást a nemzetközi mezőnyre: még regionális szinten is lemaradtunk. Az oktatási rendszer pedig – mely a 2019-es költségvetés tervezete alapján ugyanúgy romokban marad – 100 éves lemaradást vetít előre.
Nagy gond továbbá, hogy a saját társadalomképüknek megfelelően különbséget tesznek világnézetileg semleges és egyházi iskola finanszírozása között. Az nem lehet, hogy az állami iskolák diákjai még fele annyi pénzt sem érdemelnek, mint az egyházi iskolákban tanulók. Ez abszurd.
Tisztelt Képviselőtársaim! Önök létrehozták az Innovációs- és Technológiai Minisztériumot, azonban nem látják, hogy a IV. ipari forradalomba nem gépek vagy robotok lépnek be, hanem a társadalom. Amennyiben a kiművelt emberfők hiányoznak az országból – márpedig a jelenlegi finanszírozási keret, alaptanterv és iskolarendszer alapján hiányoznak majd –, nem leszünk képesek megfelelő ütemben fejlődni.
Ez is azt mutatja, hogy nem lehet és nem is szabad úgy nekivágni a költségvetés tervezésének, hogy szociális transzferekre, családtámogatási rendszerekre hivatkozva látják bizonyítottnak, hogy a 2019-es büdzsé rendben való.
Gazdaságstratégiai tervvel, oktatási és egyéb intézményrendszerekre nézve közép- és hosszú távú stratégiával kell rendelkezni arra nézve, hogy hogyan érjük utol Nyugat-Európát. Erre nézve Önök nem tudnak mit mondani egyébként Európai uniós állampolgároknak. Ez a költségvetés, már csak ebből adódóan is elfogadhatatlan, bár valóban ezer sebből vérzik.
Köszönöm, hogy meghallgattak.