Köztünk élnek, de mégsem. A világuk a miénktől elzárva: idegenként mozognak a társadalomban. Ők sosem fognak igazán érteni bennünket, mi sem őket. Ezt a falat bontja le az elfogadás képessége. Szakemberek szerint nem az a dolgunk, hogy megvárjuk, míg egy autista beilleszkedik a társdalomba, hanem hogy olyan környezetet teremtsünk számára, amelyet maga is élhetőnek érez, és jól érzi magát benne.
A fogyatékkal élő emberek esetében sokszor lekorlátozódik az önálló élet lehetősége, de a környezet rengeteget segíthet abban, hogy fejlődhessenek, kipróbálhassák magukat, s olyan világot teremtsen számukra, amelyben – lehetőségeikhez mérten – a maguk urai lehetnek. Az Autizmus Világnapja arra buzdít minket, hogy ismerjük meg az autisták életvitelét, kerüljünk közelebb a világukhoz, amely mintegy kilyukaszthatatlan buborékként közlekedik az ép emberek társadalmában, de ha képesek vagyunk változni, akkor nem leszünk egymás számára teljesen idegenek.
Egy genetikai rendellenességgel küzdő ember korlátokba ütközik abban, mennyire képes belesimulni az őt körülvevő közösségbe, de nekünk, akik egészségesen születtünk, lehetőségünkben áll nyitni feléjük. Az idegrendszerük teremtette, sokszor két irányban átláthatatlan üvegbúra megannyi félelmet, szorongást, idegenkedést, szenvedést rejt számukra. A mai nap, olyan lehetőséget hoz magával, amelyet meg kell ragadnunk, hogy közelebb kerüljünk az autizmussal élő emberekhez. Ezek a lépések elengedhetetlenek ahhoz, hogy a fogyatékkal élők talán legelszigeteltebb csoportja is boldog életet élhessen.
Egy olyan országban szeretnék élni, ahol bőrszínre, nemre, vallási felekezetre, nemi identitástudatra való tekintet nélkül mindenki szabadnak, boldognak és a társadalom többi tagjával egyenlőnek érezheti magát. Az autistákkal sincs ez másként. Ma tehetünk egy lépést azok felé az emberek felé, akik mindenkinél jobban tudják tanítani az elfogadást, a toleranciát és a másik ember iránti tiszteletet. Ezért leszek ott a Világnap alkalmából rendezett flashmobon, és viselek egész nap kék színű ruhát.
Leave a Reply