A Budapest Bank megvásárlásával megvalósult Orbán Viktor és Matolcsy György álma a többségében magyar tulajdonú hazai bankrendszerről. Mostantól retteghetünk, hogy az egészből ne legyen rémálom, hiszen egy gazdasági válság esetén már nem számíthatunk a külföldi anyabankokra: a magyar adófizetők pénzéből kell majd konszolidálni a hazai bankrendszert.
A Fidesz első nagy bankrablása Magyarországon a takarékszövetkezetek és a Takarékbank átjátszása volt. Ezt követte az MKB megvásárlása, amit ha a most megszerzett Budapest Bankkal egyesítenek, akkor a 2. legnagyobb hazai pénzintézet jöhet létre.
A 2008-as válság idején Írország keservesen megfizette az árát a többségi nemzeti tulajdonú bankrendszernek és súlyosan fizetett ezért Szlovénia is. Mostantól hasonló sors várhat Magyarországra is a többségi hazai tulajdonú bankszektorral.
Csak egyetlen oka lehet annak, hogy gyaníthatóanáron felül, az államadósság terhére vásárol a kormány minden gazdasági indok, józan észérv ellenére bankokat, mégpedig az, hogy a kormány a saját érdekkörének akarja átjátszani az adófizetők pénzén konszolidált pénzintézeteket. Erről Lázár János nyíltan is beszélt tavaly decemberben, amikor elárulta, hogy a megvásárolt bankokat 3 év múlva belföldi vevőknek privatizálják. Mint mondta, ennyi idő kell, hogy a belföldi vevők felkészüljenek az üzletre. Három éven belül pedig senki másnak nem lesz ebben az országban annyi pénze, hogy éljen a vásárlás lehetőségével, mint a Fidesz érdekkörének.
Hiába beszél tehát Orbán Viktor és Matolcsy György magyar érdekről, egyértelmű, hogy a kormánynak a külföldi tulajdonú, nem baráti pénzintézetek kiszorításával és a bankvásárlásokkal semmi más terve nincs, mint az, hogy a bankpiacot újraossza, méghozzá saját érdekkörein belül.
Bodnár Zoltán, gazdaságpolitikai főtanácsadó
Leave a Reply