Nincs olyan nemzetgazdasági érdek, amellyel bármilyen módon indokolható lenne az adófizetők pénzének újabb elkótyavetyélése, a kisebbségi részesedés megszerzése az ERSTE hazai leánybankjában. Bármennyi is lesz a részesedésért fizetendő ár, az csak az államadósság növelésével lesz kifizethető, amely további terheket ró az adófizetőkre. A bankszektorban a magyar tulajdonosi többséghez betegesen ragaszkodó Orbán most olyan lépésre szánta el magát, amely mellett még olyan gyenge érvek sem hozhatók fel, mint amilyenekre az MKB megvásárlásakor hivatkozott a kormány.
Óriási szakmai tévedés azt gondolni, hogy a többségi magyar tulajdonú bankszektor Magyarország érdeke lenne. Jó példa erre a 2008-as válság és Írország esete, ahol a többségében állami tulajdonú bankszektort az ír államnak kellett kihúznia a válságból súlyos gazdasági erőfeszítések árán. Hazánkban ugyanezt a válságot nem az állam, hanem a külföldi anyabankok finanszírozták, amelyek 1000 milliárd forintot pumpáltak magyarországi leánybankjaikba, így biztosítva azok tőkeellátottságát. A Széchenyi Bank esete jól példázza, hogyan működik egy tisztán belföldi, részben állami tulajdonban álló bank.
Orbán Viktor szívén viseli a német adófizetők sorsát. ezt bizonyította az MKB megvásárlása, amivel kizárólag a német állam és a német adófizetők jártak jól, a számlát pedig a magyar állampolgárok fizették. A Budapest Bank megvásárlása már azt jelezte, hogy az amerikai részvényesek jóléte is fontos Orbán Viktornak. Most pedig múlhatatlan szükségét érezte, hogy az ERSTE osztrák tulajdonosainak is segítő kezet nyújtson a magyar állampolgárok pénztárcájának terhére.
Bodnár Zoltán, gazdaságpolitikai főtanácsadó
Leave a Reply