Sajtóértesülések szerint a miniszterelnökségen olyan vitaanyag készült, amely az infrastruktúrát birtokló, külföldi kézben lévő energetikai cégek (Elmü-Émász DSO, EDF-Démász, Égáz-Déház, Digáz, Kögáz, Tigáz, E.On) 2017-ig történő megvásárlását készíti elő.
A kormány az elmúlt időszakban kifejezetten a külföldi befektetők kiszorításának szándékával olyan szabályozói környezetett teremtett, amely jelentősen rontotta ezeknek a társaságoknak a jövedelmezőségét. A kormány ezek után most arra készül, hogy a fejlesztések leállítására és elhalasztására kényszerült társaságokat közel ezer milliárd forintos terhet vállalva államosítsa. A társaságok tőkéje, a szükséges hitelkiváltás és forgóeszköz finanszírozás összességében ekkora pénzügyi terhet ró az államra, még akkor is, ha a költségvetési trükközés érdekében a finanszírozást MFB-hitelből biztosítanák. Bármilyen pénzügyi technikát alkalmazzon is a kormány a költségvetési hiány manipulálására, ez az ezer milliárd forint tőkekivonást jelent és a konszolidált magyar adósságot növeli olyan időszakban, amikor a kormány amúgy is elbukta az államadósság elleni harcot.
A tervezet cinikus módon azzal érvel, hogy a cégek finanszírozási költsége jelentősen csökken majd, ha az államosítás után a mai szabályozást megváltoztatva visszatérnek a korábbi, piaci szabályozáshoz, hallgat azonban arról, hogy ez közvetlen bevételkiesést jelent majd az állami költségvetésnek.
Az államosítással a Fidesz-kormány az egykori szocializmust akarja újjáépíteni Magyarországon a piacgazdaság helyett, miközben a magyar gazdaság növekedéséhez nem az állami tulajdon és az adósság növelésére, hanem a valóságos munkahelyet teremtő közvetlen külföldi befektetésekre van a legnagyobb szükség.
Bodnár Zoltán, gazdaságpolitikai szakértő
Leave a Reply