A Liberálisok felszólítják a kormányt, hogy vessen véget a műemlékek pusztulását okozó tendenciáknak, és egy, a kormányzattól teljesen független, megerősített jogkörrel bíró, önálló örökségvédelmi hivatalt hozzon létre! Mint ismeretes, a korábbi örökségvédelmi központot tavaly december 31-i hatállyal az illetékes szakminisztérium magába olvasztotta, miközben a központ szakmai munkáját régóta bénította már az önállóság felszámolásáról szóló kormányzati döntés.
Közben Budapest sorra veszítette el épített örökségének meghatározó elemeit, s úgy tűnik, hogy a szakmaiság háttérbe szorult a pénz és a hatalom erejével szemben. De hogyan is lenne elvárható egy minisztériumi osztállyá degradált műemlékvédelmi szerv munkatársaitól, hogy sikeresen vegyék fel a küzdelmet a miniszterrel, aki közben aktív résztvevője volt a budai várnegyedben található, a világörökség részét képező karmelita kolostor jóvátehetetlen szétbarmolását célzó kormányzati döntésnek? A Budai Vár szó szerint mindenáron való elfoglalása nem enged teret a műemlékvédelmi szempontoknak.
Mindemellett emlékezetes, hogy a Bem téri Radetzky-laktanya bontása során is helyrehozhatatlan károkat okoztak, hiszen a teljesen szétzilált és erőtlen műemlékvédelmi rendszer képtelen volt ellenállni a kormányzati hátszéllel támogatott befektetői nyomásnak, s csak a rendkívüli hazai és nemzetközi felháborodás tudta meghátrálásra kényszeríteni a kormányzatot, de addigra mar az épület egyik szárnyát porig rombolták.
Az ún. lerohasztás technikáját használva, ismeretlen hátterű befektetői csoportok is hozzájárulnak a budapesti műemlékek pusztulásához. E technika lényege, hogy a bontásra kiszemelt műemléképület tetőszerkezetét előbb megbontják, majd hagyják tönkremenni az épületet mindenféle adminisztrációs okokra hivatkozva, később pedig az így életveszélyessé minősített épületet lebontják. Ilyen gyanús körülmények között került végül lebontásra a Király utca 40 sz. alatti műemléképület, és most úgy látszik, ezt a sorsot szánták a Dózsa György út 74. sz. alatti Csengery-villának is.
Egy független, erős, jogköreiben kibővített örökségvédelmi hivatal képes lenne ellenállni a fideszes hátszéllel érkező műemlékpusztításnak és sikeresen vehetné fel a harcot a különböző bírói fórumokon a kormányzat Budapest értékeit tekintet nélkül tönkretevő, cinikus határozataival. A fővárost azonban nemcsak nem szereti, de egyáltalán nem is tiszteli az Orbán-kormány. Értékeinek elkótyavetyélése mögött ez a szomorú tény áll.