A Liberálisok szerint a szegregációt sehol, így az oktatásban sem lehet alkalmazni és elfogadni. Ennek a véleményének adott hangot ma Fodor Gábor a Törvényalkotási Bizottság ülésén a köznevelési törvény módosításának tárgyalásakor.
Mint ismert, a módosítás tartalmaz egy olyan passzust, mely szerint Balog Zoltán miniszter bizonyos esetekben rendeleti úton felmentést adhatna az egyenlő bánásmód törvény szegregációt tiltó kitétele alól.
Fodor Gábor, a testület független tagja szerint a kormánytagok tévesen érveltek a TAB ülésen akkor, amikor például a Gandhi Gimnáziumot is szegregációs intézményként minősítették, hiszen a szegregáció mindig egy kényszer, egy olyan elkülönítés, ami a személy akarata ellenére történik. Fodor Gábor az ülésen elmondta, hogy a Gandhi Gimnáziumba bárki jelentkezhet, nemcsak romák. Az intézményt a roma nemzetiségi kultúra oktatásának zászlóshajója, ám ennek ellenére a kormány folyamatosan hátráltatja működését. Késik az intézményben a márciusban meghirdetett korszerűsítési beruházás, az Arany János Kollégiumi Program normatívája 10 hónapos késéssel érkezik meg és jelentős a normatíva csökkentése is az állam részéről.
Bár a TAB ülésen a kormánypárti képviselők is a szegregáció ellen foglaltak állást, az elmúlt években mégis megakasztotta és visszafordította az állam néhány településen a deszegregációs folyamatokat. Példa erre a Huszár-telepi elhíresült ügy, melynek kapcsán éppen Balog Zoltán tárcája érvelt úgy, hogy az elkülönítés szolgálja hosszútávon az integrációt.
Fodor Gábor, az MLP országgyűlés képviselője
Bősz Anett, az MLP ügyvivője
Leave a Reply