Az igazságügyi tárca minden lehetséges eszközzel igyekszik csökkenteni a devizahiteles perek számát. Ezt elősegítendő a kormány a folyamatos jogszabály változtatásokkal be is avatkozott a folyamatban lévő perekbe. Ezzel egyrészt a kormány megsértette a hatalmi ágak szétválasztásának elvét, másrészt olyan jogi szabályozást hozott létre, amely ellentmondásban van az uniós fogyasztóvédelmi alapelvekkel.
A Liberálisok írásbeli kérdést intéztek Trócsányi Lászlóhoz, hogy kiderüljön, miért kellett törvénnyel felfüggeszteni a folyamatban lévő devizahiteles pereket hosszú hónapokra. Az igazságügyi miniszter válaszából kiderül, hogy a tárca abban érdekelt, hogy minél kevesebb per legyen. A perek megszüntetéséért bizonyos esetekben az állam még anyagi juttatást is ajánl. A miniszter levelében elismeri, hogy a devizahiteles probléma még most is legalább 640 ezer kölcsönszerződést érint, de mint hozzáteszi, ezek peres kezelése megoldhatatlan feladat elé állítaná a bíróságokat.
Trócsányi László tehát úgy gondolja nem az emberek saját jogon vállalt érdekérvényesítése, hanem a bíróság tehermentesítése az elsődleges. Éppen ezért a kormány az utóbbi hónapokban devizamentés címén számos olyan lépést tett, mellyel nemcsak gátolja a perek indítását, hanem a már folyamatban lévő perek kimenetelébe is beavatkozott. Annak a hitelfelvevőnek ugyanis, aki a ,,devizamentés” előtt pert indított bankjával szemben azzal kell szembesülnie, hogy míg ügye áll, folyamatosan változtak meg a per kimenetelét alapvetően befolyásoló jogszabályok nem feltétlenül az adós javára.
A kormány az elmúlt hónapok intézkedéseivel olyan jogszabályhalmazt hozott létre, amely szembemegy az Alkotmányban biztosított és az európai jogból származó fogyasztóvédelmi szabályokkal. A perek felfüggesztésével, a bírói munka törvényi leállításával pedig a kormány megsértette a bírói függetlenséget és megsértette a hatalmi ágak szétválasztásának elvét is.
Leave a Reply