Lázár János elismerte: ,,világos és legitim állampolgári elvárás a befizetett adóért cserébe az anyakönyvezetési eljárások idejének csökkentése”.A miniszter azt is belátta, hogy a probléma valós: a törvényes határidő többszöröse alatt tesznek csak eleget a hivatalok a külföldön született magyar gyerekek anyakönyvezésének.
A Liberálisok azt követően fordultak a Miniszterelnökséghez írásbeli kérdéssel, hogy a 444.hu nyilvánosságra hozta egy Dániában élő család kálváriáját. A fiatalok azért nem tudtak Magyarországra utazni, mert a magyar állam képtelen volt belátható határidőn belül elintézni a gyermekük iratait. Az állampolgári elmondások szerint azóta vált kaotikussá az anyakönyvezési helyzet, amióta az Államreform2 kormányprogram keretében ez az ügytípus a bevándorlási hivataltól a kormányhivatalokhoz került át. Ezek a hivatalok infrastruktúra, kellő létszám és szakértelem híján képtelenek megbirkózni a rájuk testált feladattal.
Lázár János ezt éppen fordítva látja. Szerinte a bevándorlási hivatalnál keletkezett a jelentős ügyhátralék és ennek kezelésére lépett a kormány és vonta be a feladat ellátásába a kormányhivatalokat, mert a bevándorlási hivatalnál csak jelentős többletköltséggel lett volna lehetőség kapacitásnövelésre.
A Liberálisok szerint Lázár János csak a bizonyítványát magyarázza, pedig már ő is látja, hogy az Államreform2 hemzseg a súlyos szakmai hibáktól. Nehéz ugyanis megmagyarázni, miért költséghatékonyabb egy olyan hivatalhoz átvinni feladatokat, ahol annak elvégzéséhez nincs meg a szakértelem, az infrastruktúra ahelyett, hogy a meglévő hivatali állományt bővítették volna. Lázár János azt is elárulta, hogy jelenleg is folynak az egyeztetések egy egységes eljárásrend kialakításáról, ami azért szomorú, mert ezek szerint még mindig csak gondolkodnak a megoldáson a tárcánál, miközben a többezer kisgyermek ügye áll, az új ügyek pedig tovább halmozódnak.
Az Államreform2-re is érvényes a Liberálisok szerint az, ami csaknem minden kormányintézkedést jellemez: a kapkodás és felesleges átszervezés helyett először gondolkodni kellett volna.
Leave a Reply