A Liberálisok üdvözlik az európai reformfolyamat elindulását, amelynek egy újabb fontos állomása lehet a mostani brüsszeli csúcstalálkozó. Az európai országok többsége hisz abban, hogy a jelenlegi problémák megoldása a mélyebb és hatékonyabb integrációban rejlik, amelynek most jönnek létre az intézményi keretei. A megújult Európa egységét erősíti a közös európai ügyészség felállítása, a közös védelempolitika megerősítése, az eurózóna radikális reformja és a közös menekültügyi reform.
E fontos pillérek közül három is napirenden szerepel a mostani csúcstalálkozón. A Liberálisok üdvözlik az állandó strukturált együttműködés létrejöttét a védelempolitikában, amely a majdani közös haderő alapja. Örvendetes, hogy Magyarország is részese ennek a fontos kezdeményezésnek. A csúcstalálkozón megvitatják az eurózóna tervezett reformját is. Az eddigi javaslatokból is egyértelmű, hogy az európai egységfolyamat centruma az eurózóna lesz, ezért a Liberálisok felszólítják a kormányt, hogy minél hamarabb jelentse be a csatlakozási szándékot az euróövezethez, és kezdje meg az előkészületeket a közös valuta bevezetéséhez. A késlekedés Magyarország kimaradásához és marginalizálódásához vezethet. A menekültügy kérdésében érzékelhető feszültséget jelent a kötelező kvóták kérdése. A magyar és más közép-európai országok makacs elutasító magatartása azzal a veszéllyel jár, hogy szakadék keletkezik a közös erőfeszítéseken és szolidaritáson alapuló menekültpolitika támogatói és az ellenzők között, amely ezen utóbbi országok elszigetelődését és az európai egységfolyamattól eltávolodását idézheti elő.
A Liberálisok bírálják a magyar kormányt amiatt is, hogy nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez. Ezzel azt is veszélyeztetheti, hogy nem jut hozzá a számunkra fontos EU-pénzügyi forrásokhoz és azt a látszatot erősíti, hogy Magyarországon nagyon magas a korrupciós kockázat, és sok elkendőzött szabálytalanság van a támogatások felhasználása során.
A Liberálisok támogatják az egységesülő Európát, szorgalmazzák, hogy ennek Magyarország is részese legyen, mert hazánknak egyértelműen az az érdeke, hogy a fejlett centrumhoz, és ne a lemaradó perifériához tartozzon. Felszólítjuk a kormányt, hogy hagyjon fel a destruktív, az európai egységfolyamatot akadályozó magatartásával és az ország valódi érdekeinek megfelelően konstruktív módon vegyen részt a reformfolyamatban.
Szent-Iványi István, a Magyar Liberális Párt külügyi szakpolitikusa