Orbán Viktor tavaly azt jósolta, hogy 2017 a lázadás éve lesz. De tévedett, ez a jóslata nagyon nem vált be. Az elmúlt egy év választásai nagyon nem igazolták azt a reménykedését, hogy minden soron következő választáson előretörnek vagy hatalomra jutnak a szélsőséges vagy Európa-ellenes erők. Ezzel szemben eddig minden fontos választáson mérsékelt erők szereztek többséget.
Orbán Viktor folyamatosan beszél a liberalizmus hanyatlásáról és válságáról, pedig jelenleg az Európai Unió 28 tagállamából nyolcban liberálisok adják a miniszterelnököt, de a centrista francia elnök Macron is kiáll a liberális értékrend mellett, és az EU legfontosabb tagállamában, Németországban éppen most kezdődnek koalíciós tárgyalások a német liberálisokkal.
Nem tagadható, hogy az elmúlt évek migrációs válsága több országában is kedvezőtlenül befolyásolta a politikai erőviszonyok alakulását, különösen Németországban és Ausztriában, de a nagy populista áttörés ezekben az országokban sem történt meg.
A liberálisok álláspontja ma már a migrációs kérdésben általánosan elfogadott Európában. A liberálisok határozott különbséget tesznek a menekültek és a bevándorlók között, a valódi menekültek számára átmeneti menedéket kívánnak nyújtani addig, ameddig a helyzet a menekültek eredeti hazájában nem rendeződik, és utána vissza kell nekik oda térniük. A menedékkérelmek elbírálását az EU külső határain vagy azon kívül kívánják lefolytatni. Soha nem támogatták a korlátlan és ellenőrizetlen bevándorlást. Azt javasolják, hogy jöjjön létre egy korszerű, transzparens, világos kritériumokon alapuló bevándorláspolitika, mint amilyen Kanadában már évek óta bevált. Ez pontrendszer alapján méri fel a bevándorlást kérvényezők képességeit, tudását, készségeit, és ez alapján dönt a bevándorlás engedélyezéséről.
Mi, magyar liberálisok ezt az európai liberális álláspontot képviseljük itthon is a menekült- és bevándorláspolitikában.